Hoppa till innehåll

Konstskolans utställningar och samarbetsprojekt

Borgå konstskola ställer årligen ut elevernas arbeten i slutet av både höst- och vårterminen. Utställningarna anordnas både i skolans egna lokaler och på andra utställningsplatser i staden. Du kan bekanta dig med elevarbetena i bildgalleriet.

Samarbetsprojekt

Konstskolan samarbetar med daghem, eftermiddagsklubbar, skolor, vårdinrättningar och olika föreningar.

Borgå Kulturstig

Borgå Kulturstig som är riktad till skolor, gör konst och kultur till en del av världen för alla barn och unga i Borgå.

Kulturstigen stöder lärarens arbete och främjar kultur-, konst- och kulturarvsfostran för barn och unga.

Daghem och eftermiddagsklubbar

Daghemmen och eftermiddagsklubbarna i Borgånejden har möjlighet att delta i konstun-dervisning antingen i Konstskolans eller i daghemmets lokaler.

Daghem i Borgå

Musikdaghemmet Poco i Sibbo.

Kultur i skolan

Svenska kulturfonden stöder de svenska daghemmens och skolornas (grundskolorna, läroanstalter på andra stadiet och yrkeshögskolor) samarbetsprojekt med konstskolan.

Föreningar och företag

Konstskolan fungerar som konsult för konstfostran och undervisning i bildkonst i Borgånejden. Företag och föreningar kan beställa konstskolans tjänster, såsom kurser och olika konstprojekt. Beställaren bär ansvaret för finansieringen av samarbetet.

Övrig verksamhet

  • Samarbetsprojekt
  • Projekt för invandrare och specialgrupper
  • Konstfödelsedagar
  • Arbetspraktik och platser för studerande, arbetslösa och civiltjänstgörare

Internationellt samarbete

  • Danmark
  • Estland
  • Italien
  • Japan
  • Lettland
  • Litauen
  • Polen
  • Spanien
  • Sverige
  • Tyskland